Pigiausias būdas – sėklų daiginimas namuose

Sukurta Zilvinas 2016/03/06 0 Komentaras(ai)


Daugelis žmonių Jums pasakytų, jog brangiausiai kainuoja savų sodybų ir sodų apželdinimas. Tai tiesa, nes pirkti dekoratyvius augalus madelynuose kainuoja tikrai daug. Tačiau sutaupyti galima – visa tai daryti patiems ir augalus daiginti namuose.
Čia galima įžvelgti ne tik ekonominę, bet ir materialinę naudą tiesiogine ta žodžio prasme. Juk savo užaugintus augalus galėsite ir dovanoti, ir parduoti.
Daiginimo procesas nėra sudėtingas, nors pradedantiesiems tai atrodo “misija neįmanoma”. Reikia tik šiek tiek daugiau kantrybės ir, žinoma, šiek tiek žinių. O gal atrasite Save ir Jums tai taps tikruoju naujuoju hobiu, apie kurį net nebūtumėte pagalvoję anksčiau?!
Taigi, kaip visa tai daroma?

Kaip daiginti sėklas?
Tam reikia, žinoma, pačių sėklų, specialaus daiginimui skirto substrato bei daigyklų ar vazonėlių.

Sėklos
Dabar jų surasti nėra sudėtinga. Jų galite prisirinkti patys, galite nusipirkti specializuotose parduotuvėse ar mūsų svetainėje. Pasirinkimas pakankamai didelis, tad tereikia nuspręsti ko reikia Jums ir kokia augalų paskirtis.

Substratas daiginimui
Nepatariame naudoti įparstos sodo ar tos žemės, kurioje jau augo augalai. Tam geriausiai tinka specialūs substratai, kurių įsigyti galite prekybos centruose. Tai dažniausiai substratai daiginimui (pvz.”Durpetos” durpių substratas sėjimui).
Bet galima substratų ar žemės ir visai nenaudoti. Kai kurioms sėkloms pakanka tiesiog paprastos sudrėkintos servetėles. Jei vis tik daiginimui pasirinksite servetėlę, sėkloms sudygus jas vistiek turėsite perkelti į žemę. O tai gali būti sudėtinga, nes sėklų šaknys būna trapios ir, nenorint jų pažeisti, bus reikalingas itin didelis kruopštumas.
Dar viena galima alternatyva – vermikulitas. Vermikulitą reikia sudrėkinti bei nusunkti, kad jis būtų drėgnas, bet ne šlapias.
1. Sėklas reikai sumaišyti su drėgnu vermikulitu santykiu 1:4 (1 dalis sėklų ir 4 dalys vermikulito).
2. Mišinį reikia uždaryti į sandarią skaidrią dėžutę ar teisiog pakankamo dydžio styginį maišelį. Tokiu būdu bus užtikrintas drėgnumas, tinkamas sėklų dygimui.
ATKREIPKITE DĖMESĮ: dėžutėje ar maišelyje neturi būti drėgmės pertekliaus. Jis bus pastebimas, nes vandens perteklius susidarys maišelio ar dėžutės apačioje. Jei taip nutiko, vermikulitą reikia dar kartą nusunkti.

Daigyklos ir vazonėliai
Pastarieji turi išlaikyti drėgmę. Pigiausi ir populiariausi yra plastikiniai nedidelio dydžio atskiri vazonėliai, daigyklos. Jų pasirinkimas taip pat didelis.
Sėklos sėjamos taip, kaip nurodoma – dirvos paviršiuje arba sėklos dydžio gylyje. Tos sėklos, kurioms dygti reikalinga šviesa, dažniausiai sėjamos įspaudžiant drėgname paviršiuje.

Vieta daiginimui
Reikia surasti tinkama vietą, nes tai dar vienas svarbus faktorius sėklų dygimui.
Daigyklų negalima laikyti ten, kur pasiekia tiesioginiai Saulės spinduliai. Net jei instrukcijoje sakoma, kad galima daiginti saulėkaitoje! Tiesioginiai Saulės spinduliai pridaro daug bėdos, nes ne tik perkaitina substrata (taip  nekontroliuojamai greitai išgarinama drėgmė), bet ir nudeginamos pirmosios šaknys ar daigai. Tad geriau parinkti tiesiog maksimaliai šviesią vietą.
Kitas faktorius – šiluma. Dauguma mėgėjų sėklas daigina tiesiog ant šaldytuvo, virš televizoriaus ar vonios šildytuvų. Tinka visos vietos, kuriose šiluma yra nuolatinė ir neintensyvi.

Kai viskas padaryta, nereikia pamiršti daigyklų reguliariai tikrinti. Sėklų dygimo laikas skiriasi, todėl pravartu ant vazonėlių, daigyklų ar maišelių užrašyti ne tik sėjos, bet ir planuojamą dygimo laiką.
Tik sėkloms sudygus, daigams reikia oro. Jei daigyklos buvo pridengtos plėvele ar stiklu, jį reikia nedelsiant nuimti. O jei daiginama ant servetėlių, uždarose dėžutėse ar maišeliuose, sudygusias sėklas reikia atsargiai persodinti į tam skirtą žemę.
Daigai persodinami į atskirus vazonėlius, kai jau turi dvi poras tikrųjų lapelių.

Sėklų dygimą įtakojantys faktoriai
Jie yra skirtingi skirtingų augalų sėkloms. Bet yra keletas universalių ir standartinių, kuriuos jau aptarėme šiame straipsnyje:
- drėgmė,
- substratas,
- šiluma.

Dabar jau žinote pagrindinius dalykus ir galite pradėti sėklas daiginti savo namuose.
Nebijokite pasitaikysiančių klaidų, nes tai Jūsų nauja asmeninė patirtis, kurios niekas ir niekada negalės aprašyti net ir didžiausiose knygose!
Sėkmės!

Komentuoti

Vienmetė, iki 180 cm aukščio, gėlė. Labai spalvingas ir kvapnus mišinys.. Tinka tvorų, pinučių a..
1.65€
Be PVM: 1.65€
Svyrančios surfinijos yra vienmetės, visą vasarą žydinčios dideliais žiedais gėlės. Tinka balkon..
1.29€
Be PVM: 1.29€
Ši vijoklių rūšis yra kilusi iš Pietų Amerikos, dabar auginama daugelyje tropinių kraštų. Tai vi..
1.15€
Be PVM: 1.15€
Tai mažai paplitęs ir labai retas medis. Auga daugiausiai Kinijoje, o kitur sutinkamas tik pavie..
0.99€
Be PVM: 0.99€
Reliktinė rūšis. Lietuvoje pradėta auginti praėjusio amžiaus viduryje.Atviroje erdvėje medžiai p..
1.19€
Be PVM: 1.19€